Projektowanie uniwersalne

O PROJEKCIE

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie otrzymał 646 777,49 zł dofinansowania na realizację projektu pt. „Projektowanie uniwersalne przestrzenią równych szans i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami” w ramach konkursu POWR.03.05.00-IP.08-00-PUN/19, „Projektowanie uniwersalne” dotyczące opracowania i wdrożenia w ramach programu studiów zajęć obowiązkowych obejmujących projektowanie uniwersalne (3.5 Kompleksowe program szkół wyższych, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020).

Głównym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie do programów studiów zajęć obowiązkowych, obejmujących projektowanie uniwersalne, umożliwiających studentom poznanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz praktyczne zastosowanie zasad uniwersalnego projektowania produktów i usług, co odpowiada obecnym potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa.

Grupą docelową projektu są studenci kierunków: Pedagogika, Administracja, Ekonomia, Rachunkowość i Podatki, Dietetyka, Żywienie Człowieka i Dietetyka, Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa, Filologia Angielska oraz Prawo, czterech wydziałów Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz kadra dydaktyczna Uczelni.

Zajęcia z projektowania uniwersalnego opracowane w ramach projektu przyczynią się do podniesienia kompetencji studentów UJD w zakresie stosowania projektowania uniwersalnego, w szczególności w jego praktycznym aspekcie, z uwzględnieniem specyfiki kierunku studiów oraz do podniesienia kompetencji dydaktycznych pracowników uczelni objętych wsparciem z EFS w zakresie procesu kształcenia.

Rezultaty niniejszego projektu, tj. zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, zostaną opracowane w oparciu o modelowe rozwiązania i wdrażane w projekcie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia wymienionych kierunków, wypracowane przez Zespół ds. Opracowania Modeli Projektowania Uniwersalnego. Zajęcia obowiązkowe w programie studiów, obejmujące projektowanie uniwersalne, będą prowadzone wyłącznie przez kadrę dydaktyczną posiadającą odpowiednie przygotowanie merytoryczne. W opisie modułów uwzględniona zostanie specyfika dziedzin i dyscyplin naukowych.

Wszystkie działania projektowe odwołują się do zasady równości szans kobiet oraz mężczyzn i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Akty prawne i dokumenty regulujące projektowanie uniwersalne oraz kwestię dostępności społecznej i cyfrowej: